6049
България
В Кнежа отбелязаха 82 години от обявяването на населеното място за градСъбрание и концерт в салона на Народно читалище "Борба-1896“ бяха финалът на честването.Събранието започна с внасянето на знамето на Кнежа и изпълнение на химна на града от децата от музикална формация при читалището с ръководител Галя Илчовска.
Автор: БТА / Редактор: Кирил Стойчев
| 23 Ноември 2025, 21:02 ч.
В Кнежа отбелязаха 82 години от обявяването на населеното място за град. Празненствата започнаха на площад "Пенчо Янкулов“ , където изявени спортисти на града издигнаха знамената на България, Кнежа и Европейския съюз. След това официалните лица и гостите преминаха в тържествено шествие до паметника на загиналите във войните граждани на Кнежа.Там бяха положени венци и цветя. Събрание и концерт в салона на Народно читалище "Борба-1896“ бяха финалът на честването. Събранието започна с внасянето на знамето на Кнежа и изпълнение на химна на града от децата от музикална формация при читалището с ръководител Галя Илчовска. Председателят на Общинския съвет Катя Герговска се обърна към присъстващите в залата с думите, че всички трябва да се гордеят с този ден, защото това признание не е получено даром. Получено е заради активността на всички жители, които със своите възможности и постижения са доказали, че Кнежа не е едно обикновено селище в Северозападна България. "Кнежа е изписаните с трудност първи буквички и първата прочетена цяла думичка. Кнежа са обещанията, които се помнят. Кнежа е и всички спомени, които живеят тук и на всички континенти на света. Защото Кнежа, това сте вие и всяко добро, което се е случило или което ще се случва. В него трябва и можем да участваме всички ние. Нека продължим да правим нещата заедно и през следващите години. Така резултатите идват по-бързо и са по-удовлетворяващи“, завърши словото си Герговска. Кметът на общината Илийчо Лачовски направи равносметка за извършеното през последните години и очерта пътя за бъдещето развитие на града. Той каза, че през тези 82 години градът е преминала през различни перипетии, времена на трудности, на растеж и на възход. От малко населено място през 1943 г. днес Кнежа е европейска развиваща се общност с традиции, която намира достойно място както в плевенска област, така и в цяла Северна България. "Днес ние се гордеем с нашия град имаме самочувствието, защото той е един малък, но прекрасен град, в който живеят трудолюбиви и почтени хора. Град, който расте не в размери, а на дух, амбиция и идеи“, каза още кметът Лачовски. Поздрави към присъстващите отправиха и депутатът от 51-вото Народно събрание Валери Лачовски и председателят на Земляческо дружество "Кнежица“ проф. Димитър Назърски. Председателят на Общинския съвет Катя Герговска и кметът Илийчо Лачовски връчиха и годишните награди на Община Кнежа на д-р Цветанка Доровска в област "Здравеопазване“; Богомил Славеев-Велков – в област "Образование“; Светлин Занков – в област "Спорт“ и Александра Нинова – в област "Култура“. Те получиха от тях почетна грамота и плакет. Вечерта завърши с концерт на Любо Киров. На тържествата присъстваха областният управител на област Плевен Мартин Мачев, управителят на ВиК – Плевен Калоян Къдрийски, кметовете на селата в общината, общински съветници, граждани.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
Общинският съвет в Костенец реши да удължи услугата „Топъл обяд“ до юли 2027 година
|
|
|
Развитието на Витоша не може да бъде обсъждано и решавано без участието на Столичната община
|
|
|
Язовирите в страната са запълнени на над 80% от обема си
|
|
|
Ушата сова, кукумявка и лястовица бяха спасени със съдействието на РИОСВ-София и Спасителния център за диви животни
|
|
|
Откриха възрастен мъж от Вършец след близо деветчасово издирване
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
Благотворителен футболен мач в подкрепа на 8-годишната Ния ще се състои в Пазарджик
|
|
|
Възможностите за европейско финансиране бяха представени на съвместна среща в Антоново
|
|
|
Обновяват цветните алеи в плевенския парк „Кайлъка", предстои ремонт на парковите съоръжения
|
|
|
Общинският съвет в Костенец реши да удължи услугата „Топъл обяд“ до юли 2027 година
|
|
|
Общинският съвет в Радомир отложи разглеждането на докладна и обсъди ключови общински въпроси
|
|
Радиопрограми



Тикер
6049
ЗАПАЗИ
Общинският съвет в Костенец реши да удължи услугата „Топъл обяд“ до юли 2027 година, съобщиха от Общинския съвет (ОбС) след края на днешното заседание.
Услугата ...